إِلَهِي عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفَاءُ وَ انْكَشَفَ الْغِطَاءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجَاءُ وَ ضَاقَتِ الْأَرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمَاءُ وَ أَنْتَ الْمُسْتَعَانُ وَ إِلَيْكَ الْمُشْتَكَى وَ عَلَيْكَ الْمُعَوَّلُ فِي الشِّدَّةِ وَ الرَّخَاءِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ أُولِي الْأَمْرِ الَّذِينَ فَرَضْتَ عَلَيْنَا طَاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنَا بِذَلِكَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنَّا بِحَقِّهِمْ فَرَجا عَاجِلا قَرِيبا كَلَمْحِ الْبَصَرِ أَوْ هُوَ أَقْرَبُ يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِيُّ يَا عَلِيُّ يَا مُحَمَّدُ اكْفِيَانِي فَإِنَّكُمَا كَافِيَانِ وَ انْصُرَانِي فَإِنَّكُمَا نَاصِرَانِ يَا مَوْلانَا يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي السَّاعَةَ السَّاعَةَ السَّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ

معارف اهل بیت طاهرین

از سخنان ابوطالب– سلام خدا بر او – نمونه هایی چند رشته های زرین از اشعار دلربای او – که در زندگینامه ها و تاریخ ها و کتب حدیث ثبت شده است – را نقل می کنیم:

ابوطالب (علیه السلام) برای نجاشی پادشاه حبشه ابیاتی سروده است و در آن او را به حسن همجواری و دفاع از مسلمانان مهاجر به حبشه ترغیب نموده است:1

مردمان نیک و برگزیده می دانند که محمد (صلوات الله علیه و آله)

وزیر و جانشین موسی (علیه السلام) و مسیح (علیه السلام) – پسر مریم (سلام الله علیهما) – است.

رسول خدا صلی الله علیه و آله در دهمین سال هجرت، زیارت خانه خدا (کعبه) را با اجتماع مسلمین آهنگ فرمود. و در میان قبایل مختلفه و طوائف اطراف بر حسب امر آنحضرت اعلان شد، و در نتیجه گروه عظیمی بمدینه آمدند تا در انجام این تکلیف الهی (ادای مناسک حج بیت الله) از آنحضرت پیروی و تعلیمات آنحضرت را فرا گیرند. این تنها حجی بود که پیغمبر صلی الله علیه و آله بعد از مهاجرت بمدینه انجام داد، نه پیش از آن و نه بعد از آن دیگر این عمل از طرف آنحضرت وقوع نیافته و این حج را باسامی متعدد در تاریخ ثبت نموده اند، از قبیل : حجه الوداع - حجه الاسلام - حجه البلاغ - حجه الکمال - حجه التمام.

روز غدیر خم از اعظم اعیاد است و مسلمین باید در راه احیاء این روز عظیم که احیاء توحید و نبوت و ولایت است جان فشانی کنند به یکدیگر تبریک بگویند، در توسعه و ترویج فرهنگ غدیر سعی و تلاش اساسی و جدی بنمایند، روز غدیر روزی است که خداوند توسط پیغمبرش مولویت و اولی با نفسی امیرالمؤمنین و اولاد معصومینش را بر مردم اعلام فرمود.

زیارت عاشورا و علامه امینی

مرحوم حجة الاسلام دکتر محمد هادی امینی چنین می فرمود :

پس از گذشت چهار سال از فوت مرحوم پدر بزرگوارم علامه امینی نجفی یعنی سال ۱۳۹۴ هجری قمری، شب جمعه‌ای قبل از اذان فجر، ایشان را در خواب دیدم. او را شاداب و خرسند یافتم. به ایشان گفتم : آقا جان! شما اکنون از میان ما رخت بر بسته‌اید و به جهان دیگر منتقل شده‌اید. در آنجا که هستید کدامین عمل (کتاب الغدیر، یا سایر تألیفات، یا تأسیس و بنیاد کتابخانه امیرالمؤمنین علیه السلام و … )باعث این راحتی شما گردید از میان صدها خدمت و کارهای بزرگ علمی و دینی و مذهبی؟ مرحوم علامه امینی درنگ و تأملی نمودند.

در بیانات علامه امینی

پیغمبر اکرم صلوات الله علیه و آله صاحب رسالت دامادی دارد صاحب ولایت علی بن ابیطالب(علیه السلام) ، دخترش فاطمه زهرا ولیۀ الله علیها سلام الله است یک عمری زندگی کرده از دامادش فرزندی آورده ،آورده پیش پدرش می گه پدر جان تو گوش این اذان بگو و نامش را تو بگذار.

در محشر می بینند یک انقلابی پیدا شد یک غوغائی به وجود آمد مأمورین غلاظ و شداد خدا ایستاده اند ملائکه رحمت خدا در رفت و آمدند چه خبر است حسین بن علی (علیهما السلام) می آید، آنجا معلوم می شود حسین (علیه السلام) کیست.

خداوند از آدم تا خاتم در هر سال تصویب کرده روضه ی حسین بن علی (علیهما السلام) را، حسین(علیه السلام) محبوب خداست خدا او را دوست می دارد چرا نمی شود گفت محبوبش است دوستش دارد.

وقتی عبدالحسین هفت ساله شد، فهمید علاقه زیادی به جلسات درس و بحث پدرش که گاهی در خانه برگزار می شود، دارد. یک روز پائیزی که زیر پنجره ی اتاق کار پدرش، کنار قفس مرغ و خروس ها نشسته بود، شنید که او می گوید: (( می دانی لفظ امام با مشتقات آن، دوازده بار در قرآن آمده است؟))

مرحوم حجت الاسلام حاج شیخ رضا امینی فرزند مرحوم علامه امینی (صاحب کتاب بی نظیر الغدیر) فرمودند:

عادت و اخلاق مرحوم علامه این بود که هر وقت به حرم مشرف می شدند، تنها می رفتند و کسی را با خود نمی بردند و از این که کسی به دنبال ایشان راه برود اجتناب میفرمودندو معمولا هم شبها به حرم مشرف می شدندو هنگام زیارت از حرف زدن با افراد پرهیز می کردند و زیارت جامعه کبیره را از حفظ داشتند.

جا دارد که شیعیان غیرتمند در سراسر کره ی زمین و پیروان امیرالمؤمنین علیه السلام و آنان که آرزو داشتند که در غدیر خم بودند و با مولایشان بیعت می‏کردند و آنان که در انتظار فرزندش منجی عالم هستند و آنان که با نام علی و یاد علی و ذکر علی و اولاد او زنده و زندگی می‏کنند از عالم و جاهل از غنی و فقیر همه و همه

سال 1342هجری قمری، عبدالحسین دل به سفر داده بود که عاشقانه از نجف اشرف می گفت. نسبت به کسانی که از عراق برگشته بودند، کنجکاو بود.22سال در کنار پدر، نهج البلاغه و قرآن خوانده، بحث کرده و و یادداشت برداشته بود.از طرفی دلش عاشقانه می خواست آن گنبد طلایی را ببیند و دستانش آن ضریح مقدس رابفشارد.

مرحوم علامه برای گردآوری و تدوین کتاب ارزشمند الغدیر سختی‌های فراوانی کشید؛

گاه برای پیدا کردن منابع و برخی نسخه‌های خطی نادر مسافرت‌ها می‌کرد و بعضاً چاره‌ای جز توسل به ذیل عنایت اهل‌بیت(علیهم السلام)، مخصوصاً امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) ، نداشت. زمانی به کتاب «ربیع‌الابرار» زمخشری احتیاج پیدا می‌کند که فقط یک نسخه آن در نزد یکی از مراجع نجف بوده و با رحلتش به فرزندش به ارث رسیده بود. علامه به فرزند ایشان مراجعه کرده و آن کتاب را برای سه روز به‌ صورت امانی می‌خواهد، ولی او نمی‌پذیرد. علامه می‌گوید برای دو روز یا سه ساعت، اما او قبول نمی‌کند.

خدای متعال نسبت به نشر و اشتهار کامل این واقعه مهمه، عنایت بسیار فرموده

که این حدیث پیوسته زبان زد همگان باشد و راویان در هر عصر و زمان این داستان را دهان بدهان بگویند و بیان کنند و این موضوع برهان پابرجائی باشد برای طرفداران و حامیان این پیشوای عالی مقام صلوات الله علیه، و بهمین جهه امر بتبلیغ این سمت و مقام برای امیرالمومنین علی علیه السلام مقرون با تاکید و تسریع فرمود، تا در چنین موقع حساس که پیغمبر عالیقدر صلی الله علیه و آله از حج اکبر بازگشت فرموده و در هنگامی که گروه عظیمی از طبقات مختلفه و طوایف عدیده از مسلمین بمناسبت آموختن و انجام حج بیت الله مجتمع گشته اند، پیغمبر گرامیش صلی الله علیه و آله را مامور ابلاغ امر ولایت علی علیه السلام فرمود و آنحضرت نیز قیام فوری باجراء این امر نمود.

والله لن یصلوا الیک بجمعهم

حتی اوسد فی التراب دفینا

بخدا سوگند که هرگز با همه ی جمیعت و نیرویشان به تو دست نخواهند یافت

مگر آنگاه که من در خاک خفته باشم

ابوجعفر محمدن بن حبیب – رحمت خدا بر او باد – در کتاب موسوم به «امالی» می نویسد:

ابوطالب (علیه السلام ) هر گاه رسول خدا (صلوات الله علیه و آله) را می دید، به گریه می افتاد می گفت: «وقتی او را می بینم، خاطره ی برادرم برایم زنده می شود» و عبدالله – پدر پیامبر – برادر پدری و مادری ابوطالب (علیه السلام ) بود و ابوطالب (علیه السلام ) و نیز عبدالمطلب شدیداً نسبت به او علاقه مند و دلسوز بودند.

فرازهایی از خطبه غدیر

1. آن چه بر تو فرو فرستادیم
آری، نیست معبودی جز او که دستورم داده و اعلام کرده که:«اگر در ابلاغ آن چه اینک بر تو فرو فرستاده ام کوتاهی کنی، در حقیقت، به هیچ یک از وظایف رسالت و ابلاغ من عمل نکرده ای.» و هم او تبارک و تعالی حفظ و نگهداری مرا در برابر مخالفان تعهد و تضمین کرده و او مرا کفایت کننده ای بزرگوار است. و اینک این است آن پیام که بر من نازل فرموده:

الحمدلله الذي جعلنامن المتمسکين بولايه اميرالمؤمنين والائمه المعصومين عليهم السلام

ضمن تقدیر وتشکر ازتمامی عزيزانی که درانتظار فرارسيدن ايام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسين عليه السلام لحظه شماری ميکنند که با منتقم خون سید الشهدا علیه السلام ( حضرت حجت ابن الحسن عسكری ارواحنا لتراب مقدمه الفدا )همدردی نمایند.

اما عزیزان قابل ذکر است شهادت مظلومانه حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیهاوفرزندان گرامی شان بخاطر دفاع از ولایت امیر المومنین علیه السلام بوده است .

ﺑﺴﻢ ﺍﻟﻠﻪ ﺍﻟﺮﺣﻤﻦ ﺍﻟﺮﺣﻴﻢ
ﺍﺯ ﺯﺑﺎﻥ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺑﺰﺭﮔﻮﺍﺭ - ﺻﻠﻲ ﺍﻟﻠﻪ ﻋﻠﻴﻪ ﻭ ﺁﻟﻪ وسلم ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺻﺤﻴﻔﻪ ﺍﻟﻤﻮﻣﻦ ﺣﺐ ﻋﻠﻲ ﺑﻦ ﺍﺑﻲ ﻃﺎﻟﺐ (ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻠﺎﻡ) ﺍﺳﺖ.
ﺳﺮ ﺁﻏﺎﺯ ﻃﻮﻣﺎﺭ ﻭ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺮ ﻓﺮﺩ ﺑﺎ ﺍﻳﻤﺎﻥ ، ﺩﻭﺳﺘﻲ ﻋﻠﻲ ﺑﻦ ﺍﺑﻲ ﻃﺎﻟﺐ (ﻋﻠﻴﻪ ﺍﻟﺴﻠﺎﻡ) ﺍﺳﺖ .
ﻫﺮ ﻛﺲ ﺧﻮﺷﻨﻮﺩ ﻭ ﺷﺎﺩﻣﺎﻥ ﺑﺎﺷﺪ به اﻳﻨﻜﻪ ﺯﻧﺪﮔﺎﻧﻲ ﻭ ﻣﺮﮒ ﺍﻭ ﻫﻢ ﺁﻫﻨﮓ ﻭ ﻫﻤﺎﻧﻨﺪ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻭ ﻣﺮﮒ ﻣﻦ ﺑﺎﺷﺪ ﻭ ﺟﺎﻳﮕﺎﻩ ﺍﻭ ﺩﺭ ﺑﻬﺸﺖ ﺁﺭﺍﺳﺘﻪ ﺟﺎﻭﺩﺍﻧﻲ ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﻧﻬﺎﻝ ﺁﻥ ﺭﺍ ﭘﺮﻭﺭﺩﮔﺎﺭ ﻣﻦ ﺑﺪﺳﺖ ﻗﺪﺭﺕ ﺧﻮﺩ ﻧﺸﺎﻧﺪﻩ.

قبله ی دل، نجف
شهر شلوغ و صدای اذان در کوچه پس کوچه های نجف پیچیده بود. ازمیان بازارگذشت، بی آن که کالاها و مردمان را ببیند. یک سر نگاهش به گنبد و بارگاه بود. بالاخره به در ورودی صحن رسید. کوله بارش را که جز کتاب و جزوه و چند تکه لباس نبود، به خادم تحویل داد و پا بر سنگ فرش حیاط گذاشت. به حوض رسید و دستش را در آب خنک و زلال فرو برد. تازه می فهمید که چه قدر تشنه است.

بخش اول: حمد و ثنای الهی

اَلْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذی عَلا فی تَوَحُّدِهِ وَ دَنا فی تَفَرُّدِهِ وَجَلَّ فی سُلْطانِهِ وَعَظُمَ فی اَرْکانِهِ، وَاَحاطَ بِکُلِّ شَیءٍ عِلْماً وَ هُوَ فی مَکانِهِ وَ قَهَرَ جَمیعَ الْخَلْقِ بِقُدْرَتِهِ وَ بُرْهانِهِ، حَمیداً لَمْ یَزَلْ، مَحْموداً لایَزالُ (وَ مَجیداً لایَزولُ، وَمُبْدِئاً وَمُعیداً وَ کُلُّ أَمْرٍ إِلَیْهِ یَعُودُ). بارِئُ الْمَسْمُوکاتِ وَداحِی الْمَدْحُوّاتِ وَجَبّارُ الْأَرَضینَ وَ السّماواتِ، قُدُّوسٌ سُبُّوحٌ، رَبُّ الْمَلائکَةِ وَالرُّوحِ، مُتَفَضِّلٌ عَلی جَمیعِ مَنْ بَرَأَهُ، مُتَطَوِّلٌ عَلی جَمیعِ مَنْ أَنْشَأَهُ. یَلْحَظُ کُلَّ عَیْنٍ وَالْعُیُونُ لاتَراهُ.

درباره ما

پایگاه اطلاع رسانی علامه امینی قدس سره توسط جمعی از خاندان صاحب کتاب بی نظیر الغدیر در عید غدیر سال 93 تاسیس شد که با درس گرفتن از آن مرحوم برای ترویج ولایت و مودت امیرالمومنین علی علیه السلام تلاش میکنیم؛ قابل ذکر است هر گونه مطلبی که در مورد شخصیت علامه باشد و از این سایت تایید نشود مستند و مورد تاییدنمی باشد.

آخرین مطالب

شبکه های اجتماعی