إِلَهِي عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفَاءُ وَ انْكَشَفَ الْغِطَاءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجَاءُ وَ ضَاقَتِ الْأَرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمَاءُ وَ أَنْتَ الْمُسْتَعَانُ وَ إِلَيْكَ الْمُشْتَكَى وَ عَلَيْكَ الْمُعَوَّلُ فِي الشِّدَّةِ وَ الرَّخَاءِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ أُولِي الْأَمْرِ الَّذِينَ فَرَضْتَ عَلَيْنَا طَاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنَا بِذَلِكَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنَّا بِحَقِّهِمْ فَرَجا عَاجِلا قَرِيبا كَلَمْحِ الْبَصَرِ أَوْ هُوَ أَقْرَبُ يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِيُّ يَا عَلِيُّ يَا مُحَمَّدُ اكْفِيَانِي فَإِنَّكُمَا كَافِيَانِ وَ انْصُرَانِي فَإِنَّكُمَا نَاصِرَانِ يَا مَوْلانَا يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي السَّاعَةَ السَّاعَةَ السَّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ

زندگی نامه (14)

سالشمار زندگانی علامه امینی

عبدالحسین طالعی

کوی دلبران

کوی دلبران

تبریز، محل تولد عبدالحسین، شهر مجاهدان و دانشمندان است و امروز مرکز آذربایجان شرقی در شمال غربی ایران محسوب می شود. چه قصه ها و داستانهایی که این شهر در سینه ی خود دارد؛ قصه ی دلاور مردانی که جانانه در برابر دشمن ایستادند و جان در راه میهن فدا کردند. آن سوتر، دامنه های کوه سهند پوشیده از گیاهان طبی و دارویی است:آویشن، شیرین بیان و بولاغ اوتی .

آموزه های پدر

آموزه های پدر


آقا میرزا احمد، پدر عبدالحسین، از دانشمندان تبریز بود که در سال 1287 هجری قمری در روستای ((سَردَها)) از نواحی تبریز متولد شده بود.

هجرت دل

هجرت دل

سال 1342هجری قمری، عبدالحسین دل به سفر داده بود که عاشقانه از نجف اشرف می گفت. نسبت به کسانی که از عراق برگشته بودند، کنجکاو بود.22سال در کنار پدر، نهج البلاغه و قرآن خوانده، بحث کرده و و یادداشت برداشته بود.از طرفی دلش عاشقانه می خواست آن گنبد طلایی را ببیند و دستانش آن ضریح مقدس رابفشارد.

نسب مرحوم علامه شیخ عبدالحسین امینی نجفی تا جد چهارمش چنین است: عبدالحسین بن شیخ احمد بن شیخ نجفقلی بن شیخ عبدالله (سرمست) بن حاج محمد بن الله یار. نام این خاندان از لقب جد علامه (مرحوم شیخ نجفقلی) گرفته شده است چون لقب وی «امین الشرع» بوده و در روزگار خود از علما و فضلای تبریز بشمار می‌رفته است.

پسر ارشد علامه امینی صاحب کتاب الغدیر است. وی در روز دوم فروردین 1310 شمسی در شهر تبریز متولد شد. و در اوان نوجوانی همراه خانواده به نجف اشرف مهاجرت کرد.مرحله مقدمات، سطوح، فقه و اصول را نزد پدرش و برخی مدرسین معروف حوزه علمیه نجف طی کرد و سپس در دانشگاه معهد الدراسات الاسلامیه بغداد پذیرفته شد.

میلاد نور

نماز آن روز صبح شیخ، حال و هوای دیگری داشت. سال ها امام جماعت مسجد بود و همیشه هم قبل از اذان صبح در مسجد حاضر می شد و در خلوت تاریک محراب، به راز و نیاز می پرداخت. اما امروز اضطراب داشت؛ هم دلش می خواست در خانه و کنار همسرش باشد و هم نمی خواست حال و هوای شیرین عبادت قبل از اذان را از دست بدهد.

درماه صفر سال 1376هجری قمری

جدیت و تلاش خستگی ناپذیر علامه- به مدد توفیقات الهی – خیلی زود او را به مقام والای اجتهاد رسانید. علامه تیمّناً برای پیوستن به جرگه ی حاملان احادیث پیامبر اکرم (صلوات الله علیه و آله) و خاندان او (علیهم السلام) و جهت متبرّک شدن مرویاتش به اتصال سند و جهت صیانت آنها از قطع و ارسال، مبادرت به اخذ اجازه روایت از بعضی از بزرگان آن روزگار نمود که نام بعضی از آنان به قرار ذیل می باشد :

نَسَب مرحوم علامه شیخ عبدالحسین امینی نجفی تا جد چهارمش چنین است : عبدالحسین بن شیخ احمد بن شیخ نجفقلی بن شیخ عبدالله ( سر مست) بن حاج محمد بن الله یار. نام این خاندان از لقب جدّ ِ علامه ( مرحوم شیخ نجفقلی) گرفته شده است چون لقب وی (( امین الشّرع )) بوده و در روزگار خود از علما و فضلای تبریز بشمار می رفته است.

علامه بزرگوار ما مرحوم شیخ عبدالحسین امینی نجفی به سال 1320 هجری قمری در شهر تبریز دیده به جهان گشود . وی تحصیلات مقدماتی و دوره ی سطح علوم دینی را نزد افاضل تبریز از جمله پدر بزرگوارش فراگرفت. او در این دوره از حیات خود با حضور در مدرسه ی دینی (( طالبیه)) و همچنین حضور در مجالس علمی دیگر آن زمان موفق به کسب فیض از محضر آیات و حججی گردید که نام بعضی از آنان این قرار است :

(( امیر)) مرگ چنین شهسوار عرصه ی علم

نه مرگِ یک تن، بل مرگِ یک جماعت بود

چنین مصیبت عظمی ، نبود دانش را

اگر دریغ و اَسَف بود، اگر مصیبت بود

ز فیض بحر ولایت غریق رحمت بود

که خود زِ بحر ولایت ، «غدیرِ» رحمت بود[1]

صفحه1 از2

درباره ما

پایگاه اطلاع رسانی علامه امینی قدس سره توسط جمعی از خاندان صاحب کتاب بی نظیر الغدیر در عید غدیر سال 93 تاسیس شد که با درس گرفتن از آن مرحوم برای ترویج ولایت و مودت امیرالمومنین علی علیه السلام تلاش میکنیم؛ قابل ذکر است هر گونه مطلبی که در مورد شخصیت علامه باشد و از این سایت تایید نشود مستند و مورد تایید نمی باشد.

 

telephone  03132299110 ، 09359344985

 

 mail-black   allameaminy.com@gmail.com

 

      telegram4   twitter2   instagram2   facebook2   googleplus

پخش زنده حرم حضرت امیر المومنین(ع)

1430706965 ktwugmp

ادعیه و زیارت