إِلَهِي عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفَاءُ وَ انْكَشَفَ الْغِطَاءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجَاءُ وَ ضَاقَتِ الْأَرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمَاءُ وَ أَنْتَ الْمُسْتَعَانُ وَ إِلَيْكَ الْمُشْتَكَى وَ عَلَيْكَ الْمُعَوَّلُ فِي الشِّدَّةِ وَ الرَّخَاءِ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ أُولِي الْأَمْرِ الَّذِينَ فَرَضْتَ عَلَيْنَا طَاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنَا بِذَلِكَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنَّا بِحَقِّهِمْ فَرَجا عَاجِلا قَرِيبا كَلَمْحِ الْبَصَرِ أَوْ هُوَ أَقْرَبُ يَا مُحَمَّدُ يَا عَلِيُّ يَا عَلِيُّ يَا مُحَمَّدُ اكْفِيَانِي فَإِنَّكُمَا كَافِيَانِ وَ انْصُرَانِي فَإِنَّكُمَا نَاصِرَانِ يَا مَوْلانَا يَا صَاحِبَ الزَّمَانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي أَدْرِكْنِي السَّاعَةَ السَّاعَةَ السَّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِينَ

تقریظ آیت الله العظمی، سیّد ابوالحسن اصفهانی

تقریظ آیت الله العظمی، سیّد ابوالحسن اصفهانی

مؤلف امین

... کتاب ارجمند «شهداءُ الفضیله (شهیدان راه فضیلت) را با امعان نظر نگریستم، و دیدم با حسن ظنی که به مؤلّف امینش- علاّمه ی امینی – دارم مطابقت دارد. این پرچمدار دانش و ادب، و قهرمان جنبش فکری اسلامی، همانگونه است که زیبنده ی دانش و فضیلت و رأی و بصیرت است.


خدا این مجاهد مدافع را مدد نماید، و بازوی این قهرمان را که از افتخارات و حریم همرایانش پاسداری می نماید بگیرد، و در نشر فضائل و افتخارات رجال مذهبش یاری دهد، که وی علاوه بر این که در گرد آوری افتخارات شهیدان راه فضیلت- آن رادمردان والا مرتبه- با ابداع و ابتکارات جالب خود بر نویسندگان متقدم و معاصر پیشی جسته، در این کارنامه ی درخشان، بسیار درس های پر ارج علمی و تاریخی و ادبی و اخلاقی بودیعت نهاده است.


وانگهی بیان را خوش آورده است و تعبیر را نیکو و اسلوب نگارش را نو و دقت در تحقیق را تمام و امانت در نقل را به کمال، و به همین روی نیایش به درگاه خدا می برم که یاریش کند و بازویش را در نشر آنچه مایه ی صلاح امّت است، و در شرح افتخارات تشیّع و احیای اصول فراموش شده اش بگیرد و قوی دارد، و توفیق دهد تا در راه شریعت و شیعه پیوسته گام زند.(1)


--------------------------------------------------------------------
(1) . «شهیدان راه فضیلت»، انتشارات روزبه/ 11.

شناختنامه

اصفهانی، سیّد ابوالحسن:(1277-1365ه ق)

فقیه،اصولی و مرجع بزرگ و عالیقدر جهان تشیع. در یکی از روستاهای اصفهان دیده به جهان گشود. وی پس از تحصیلات مقدماتی در اصفهان، عازم حوزه ی علمیّه نجف گردید و از محضر آخوند خراسانی بهره گرفت.

او در مبارزه ی مردم عراق برای استقلال سرزمین عراق علیه انگلیس ها، نقش بسزایی داشت. وی شاگردان فراوانی تربیت کرد، از جمله:آیت الله حکیم، آیت الله عبد النّبی اراکی، آیت الله میرزا هاشم آملی و ...


منبع:کتاب نگاهی به دریا از دور

صفحه 206-207

Share this article

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره ما

پایگاه اطلاع رسانی علامه امینی قدس سره توسط جمعی از خاندان صاحب کتاب بی نظیر الغدیر در عید غدیر سال 93 تاسیس شد که با درس گرفتن از آن مرحوم برای ترویج ولایت و مودت امیرالمومنین علی علیه السلام تلاش میکنیم؛ قابل ذکر است هر گونه مطلبی که در مورد شخصیت علامه باشد و از این سایت تایید نشود مستند و مورد تاییدنمی باشد.

آخرین مطالب

شبکه های اجتماعی